Chica Week #4 – zero waste, skuteczne planowanie i toksyczny związek

W dzisiejszym odcinku znajdziesz trochę prywatnych informacji, 11 sygnałów, że związek jest toksyczny, sposoby na problemy z zajściem w ciążę, przepis na zdrowe danie z kurczaka, wtopy i sukcesy podróży zero waste, pomysły na to, jak nie marnować jedzenia, porady na skuteczne planowanie oraz film o tym, czy warto zostać z dzieckiem dłużej w domu.

Prywata

U mnie w zasadzie nie dzieje się teraz zbyt wiele. Spokojnie sobie sprzątam mieszkanie przygotowując się do przeprowadzki, która najprawdopodobniej nastąpi dopiero po porodzie. Jupi! Będziemy ogarniać przenosiny z noworodkiem! Zawsze o tym marzyłam! Tak samo jak marzyłam o tym, żeby remont mieszkania przeciągnął się o 200% i zamiast obiecanych 4 miesięcy trwał 12! Bosko, prawda?

Dlatego przy okazji zapytam: Znasz może jakiegoś prawnika znającego się na prawie remontowym czy tam budowlanym? Chętnie wezmę kontakt do kogoś dobrego z Warszawy.

Poza tym powoli oswajam się z myślą, że do porodu zostało coraz mniej czasu. Miałam przez chwilę mały atak czegoś podobnego do paniki, ale już mi przeszło. Teraz zamierzam skupić się na ogarnianiu wyprawki, pakowaniu torby do szpitala i szykowaniu rzeczy dla bobasa. Skoro chwilowo zostajemy tu, gdzie jesteśmy, to mogę te rzeczy już zacząć szykować.

W dodatku mocno wkręciłam się w tematykę zero waste, ograniczania plastiku i śmieci ogólnie. Dobrze się to komponuje z moimi pragnieniami, żeby żyć nieco bardziej minimalistycznie, więc czytam ostatnio o tym nieustannie i próbuję wprowadzać do swojej codzienności. Mam też zamiar niedługo podzielić się z Tobą swoimi przemyśleniami i pomysłami.

mleko zero waste
Największym źródłem plastiku po wodzie gazowanej było u mnie mleko, więc przerzuciłam się na takie w szklanej butelce. Dostępne w Biedronce, Carrefourze i pewnie wielu innych sklepach.

Moje teksty z bloga

Staranie się o dziecko w teorii wydaje się bardzo łatwe i przyjemne – mężczyzna i kobieta muszą uprawiać seks bez zabezpieczenia, żeby począć dziecko. W zasadzie faktycznie tak jest, ale czasem sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana.

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę

Związki bywają lepsze i gorsze. Choć zawsze staramy się wierzyć, że nas to nie dotknie, to nie wszystkie relacje są dobre i zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że to akurat nasz partner okaże się wilkiem w owczej skórze. Czasem z pozoru zwyczajny związek może okazać się toksyczny.

11 sygnałów, że związek jest toksyczny

Brakuje Ci pomysłu na zdrowy, szybki i do tego pyszny obiad? Zapraszam do zapoznania się z moim najnowszym przepisem – kurczak w sosie pomarańczowym.

Polecajki:

Wybieram się w podróż z całym rynsztunkiem, który ma mi pomóc uniknąć śmieci. Plecak mam wypakowany bidonami, kubkami na kawę, bambusowymi sztućcami, a moja biznesowa wyprawa zaczyna wyglądać jak wyjazd na biwak. Chusteczka z materiału, kanapkowijka, metalowa rurka, silikonowy składany kubek wylatują z bagażu przy każdej chęci wyszukania zwykłej książki. Czy moje pomoce skutecznie ochronią mnie przed naśmieceniem? Czy będę musiała postawić kreskę na moim celu zero?

Czyli Ograniczam się w tekście 12 wtop i 8 sukcesów w podróżowaniu zero waste.

W Polsce co roku marnuje się 9 milionów ton żywności. 9 milionów ton! Taka liczba brzmi dość abstrakcyjnie, więc posłużę się przykładem kolejowym. Zakładając, że w jednym wagonie towarowym zmieści się 60 ton, całą zmarnowaną żywność w minionym roku zmieścilibyśmy w… bagatela 150 tysiącach wagonów… Sprawdziłam w internetach, że jeden taki wagon ma średnio 14 metrów długości. Nie będę już doliczać połączeń między nimi, ale gdyby ustawić je jeden za drugim ciągnęłyby się przez ponad 2 tysiące kilometrów! To taka odległość jak np. z Polski do Hiszpanii albo na sam koniuszek Włoch!

Oszczędnicka w gościnnym wpisie na Ograniczamsię: Proste kroki by nie marnować jedzenia.

Jeśli zdarza Ci się ignorować to, co zaplanowałaś – prawdopodobnie już na etapie tworzenia tych planów po prostu w nie… nie wierzyłaś. Trochę bujałaś w obłokach, myśląc o swoim idealnym życiu, które wydarzy się już jutro, w przyszłym tygodniu, po nowym roku. Naturalnie, że pójdziesz trzy razy w tygodniu na siłownię! Wysprzątasz calutkie mieszkanie w wolną sobotę! Codziennie ugotujesz nowy, pyszny obiad. Będziesz się uczyć angielskiego codziennie rano, trzeba umieć angielski, wszyscy potrafią angielski!

Alina i tekst o tym, jak wreszcie zacząć skutecznie planować.

Nadal też jestem w fazie nadrabiania zaległości z kanału Mama Lama, więc podrzucam kolejny wartościowy filmik:

See You Soon

Na razie to u mnie wszystko. Daj znać, co się dzieje u Ciebie! Napisz w komentarzu jak Tobie minął tydzień.

Przy okazji zapraszam też do polubienia moich profili na facebookutwitterze lub instagramie.

}