Chlebek bananowy bez cukru – zdrowe słodkości
Na przepisy na chlebek bananowy trafiałam wiele razy. Głównie przy okazji szukania pomysłów, jak wykorzystać samotne banany. Znudziło mnie ciągłe robienie placuszków i potrzebowałam czegoś nowego. Kilka przepisów na chlebek nawet zapisałam w swoim notatniku do wypróbowania. Nigdy się jednak nie złożyło, żeby je zrobić. Połączenie słów „chlebek” i „bananowy” wydawało mi się dziwne, dlatego za każdym razem mówiłam sobie „może później”.
Na spróbowanie, jak smakuje nadarzyła się okazja latem, gdy wybraliśmy się w odwiedziny do znajomych. Iwonka obudziła nas apetycznymi zapachami, a potem poczęstowała przepysznym wypiekiem. Skosztowałam i przepadłam. Chlebek okazał się tak pyszny, że aż poprosiłam ją o przepis. Nie pamiętałam bowiem, że mam już kilka w notatniku.
Postanowiłam dokonać kilku modyfikacji, żeby pozbyć się białego cukru i białej mąki. Tym sposobem mam swój idealny przepis, z którego chlebek bananowy wychodzi mi za każdym razem idealny.
Składniki na chlebek bananowy:
- 75-80 g (miękkiego) masła
- 50 ml mleka
- 3-4 dojrzałe banany
- 100 g daktyli (lub ok. 2/3 szklanki cukru)
- 1 jajko
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka soku z cytryny (można pominąć)
- 170 g mąki orkiszowej (1 i 3/4 szklanki mąki)
- 1/2 łyżeczki cynamonu lub przyprawy do piernika
- garść orzechów włoskich
- garść żurawiny lub rodzynek
- 3/4 tabliczki czekolady lub kakao (opcjonalnie)
- migdały w płatkach.
Przygotowanie:
Mniej więcej godzinę przed pieczeniem zalej daktyle gorącą wodą. Można też zrobić to wieczorem i ciasto upiec następnego dnia rano. Gdy daktyle rozmiękną zmiksuj je na gładką masę lub rozgnieć widelcem. Piekarnik nagrzej do 180 stopni. Banany niezbyt dokładnie rozgnieć widelcem, bo moim zdaniem fajnie smakują większe kawałki w chlebku. Masło rozpuść w mleku i dodaj do bananowej masy razem z jajkiem, daktylami, sodą i sokiem z cytryny. Następnie dodaj ulubione bakalie – orzechy, rodzynki lub żurawinę. Możesz dodać również czekoladę lub kakao. Na końcu ostrożnie wmieszaj mąkę, a następnie przełóż masę do foremki wyłożonej papierem do pieczenia. Jeśli masz ochotę, możesz również posypać całość płatkami migdałowymi dla ozdoby. Chlebek bananowy najlepiej piec ok. 1 h w 180 stopniach.
Inne moje przepisy znajdziesz w zakładce Kulinaria.
Smakował Ci chlebek bananowy? Napisz mi o tym w komentarzu, a przepis udostępnij w swoich mediach społecznościowych. Możesz też polubić moje profile na facebooku, twitterze lub instagramie.